Indiai vajas csirke – murg makhani – recept

Murg makhani, angolul butter chicken, avagy az indiai vajas csirke talán az egyik legismertebb indiai éttermi fogás. Igazi nagyvárosi kedvenc, észak-indiai finomság, Delhi büszkesége. Az étel alapja a fűszeres, joghurtos szószban pácolt omlós csirkehús, amit tálaláskor vajban és tejszínben gazdag paradicsomöntettel kínálnak.

A legenda szerint ez a már ikonikusnak számító étel az 1950-es években Delhi jó nevű éttermében, a Moti Mahalban született. A fáma szerint a komoly forgalmat bonyolító étterem azon a bizonyos napon is több száz darab, agyagkemencében sült friss csirkével várta éhes vendégeit. Csakhogy a várakozásokkal ellentétben a vendégek a faszénen sült ízletes csirke helyett inkább más ételeket rendeltek. Hiába állt ott a tömérdek előkészített csirkehús, nem kellett senkinek. Félő volt, ha valami csoda nem történik, az egész napi készlet veszendőbe megy. Törték a fejüket a szakácsok, mindent beleadva igyekeztek a pincérek, hogy meghozzák a vendégek étvágyát a hagyományos észak-indiai ételre. De nem és nem akart megindulni a fogyasztás. Ahogy így tanácskoztak a konyhában az egyik szakács szeme megakadt a vajon és a kosárban pihenő érett paradicsomokon. A megoldás úgymond a pulton hevert. Nosza rajta, és szinte isteni sugallatra, néhány pillanat alatt egy egyszerű de annál ízletesebb friss szósz került ki a konyhából. Az újdonságokra nyitott vendégeknek máris ebben az újszerű vajas paradicsomos szószban tálalták a hagyományosan grillezett csirkehúst. A siker nem váratott sokáig magára, a nap újdonságának kinevezett vajas csirke pillanatok alatt elfogyott, a vendégek szinte falták az új ételkülönlegességet 🙂 🙂 🙂

És ez a siker máig töretlen. Annyira, hogy minden magára valamit is adó szakács igyekszik hasonló élményt nyújtó saját receptet is alkotni. Receptek százai születnek napjainkban is, hogy akár még tandúr kemence nélkül is, ezt az ízletes ételt az ügyes háziasszonyok és lelkes hobbiszakácsok otthonuk kényelmében is elkészíthessék. A siker garantált, az étel népszerűsége továbbra is töretlen, hiszen Indiában és Indián kívül is sokan készítik ezt az ízletes, könnyű és megunhatatlan ételt. Nagyon finom, csak ajánlani tudom! 🙂

Hozzávalók:

400 g harapásnyi darabokra szeletelt csirkehús (mell vagy comb)

A páchoz:

  • 6 evőkanál joghurt (150 g)
  • 5 zúzott fokhagymagerezd
  • 2 cm gyömbér finomra reszelve
  • 1 teáskanál őrölt pirospaprika
  • 1 teáskanál őrölt koriander
  • 1 teáskanál őrölt római kömény
  • 1 teáskanál garam masala fűszerkeverék
  • 1 fél citrom leve

A hozzávalókat összekeverjük és egy tálban a csirkedarabokhoz adjuk. Alaposan elkeverjük, ügyelve arra, hogy a pác a csirkefalatokat mindenhol bevonja. Hagyjuk állni legalább 3-4 órát, de ha tovább áll, nem válik kárára.

Ezután 2-3 evőkanál olajat forrósítsunk fel és a csirkedarabokat a páccal együtt főzzük készre. Akkor jó a főzet, amikor a hús már omlós, a pác leve pedig elfőtt.

A szószhoz:

  • 200 g apróra vágott friss paradicsomhús
  • 4-6 evőkanál hideg vaj
  • 1 mokkáskanálnyi őrölt pirospaprika
  • 1 teáskanál garam masala fűszerkeverék
  • 1 teáskanál szárított kasoori methi – görögszéna
  • kb 1,5 dcl főzőtejszín

A feltüntetett mennyiség 4 személy részére elegendő.

Elkészítés:

  • Felhevítünk egy vastagabb aljú edényt. Amikor az edény elég forró, belehelyezzük az apróra vágott friss paradicsomot és kb. 5 percig pirítjuk addig, amíg a paradicsom leve el nem fő.
  • Hozzáadjuk a hideg vajat és 1 percig, amíg el nem olvad, kevergetve főzzük. Ha nem elég savanyú, adjunk hozzá néhány csepp citromlevet.
  • Hozzáadjuk az őrölt fűszereket: garam masala fűszerkeveréket, görögszénát, majd ízlés szerint sózzuk.
  • Kb. 1 perc után adjuk hozzá a tejszínt, keverjük el. A szósz elkészült. Tálalhatunk.
  • A húsdarabokat öntsük le a szósszal. Díszítsük friss korianderzölddel. Rizzsel, kenyérlepénnyel fogyasztjuk. Jó étvágyat!!! 🙂 🙂 🙂

További indiai ételek és italok receptjeit ITT találjátok.

Kedves Olvasó! Köszönöm a látogatást, gyere máskor is, hogy megint mesélhessek neked Indiáról. Ha pedig tetszett a bejegyzés, ne tartsd meg magadnak az élményt, oszd meg bátran másokkal is.

A legújabb bejegyzéseket és további indiai érdekességeket a blog Facebook oldalán is olvashatsz itt: Mesélj nekem Indiáról

Szerzői jogvédelem. A blogban megjelent írásokat, recepteket és fotókat szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében az írásos engedélyem nélkül máshol közzétenni, valamint sajátként feltüntetni tilos. Ez alól kivételt képez, ha csak a blogban megjelent írás első egy-két sorát tüntetik fel, majd a folytatásért a blogra kattintva jut el az olvasó! Amennyiben más forrást nem jelölök meg, a történetek, receptek és fotók saját szellemi termékeim.

Keleti receptek - ételek, italok

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

%d blogger ezt szereti: