Nem csak húsvétra. Rogan dzsos, az indiai bárányragu.
Hófedte hegycsúcsok és festői szépségű, friss levegőjű völgyek között fekszik Kasmír, India forrongó, konfliktusoktól cseppet sem mentes északnyugati állama. A valamikori büszke hercegség nagyobb része ma Indiához, kisebb része Pakisztánhoz, illetve Akszaj Csin – ahol Siva isten otthona, a Kajlás-hegy található – Kínához tartozik. Simlában és Kasmír legnagyobb városában Srínagarban, ezekben a mai napig közkedvelt nyári üdülőközpontokban hajdanában a mogul uralkodók és a brit korszak társadalmi krémje is szívesen időzött, hiszen a perzselő indiai hőség elől igencsak kellemes elvonulni egy-egy mesébe illő hegyi paradicsomba.
Kasmír azonban nemcsak látványában lenyűgöző része Indiának, hanem egyik minden földi jóval teli éléskamrája is. A termékeny völgyek szinte ontják magukból az ízletesebbnél ízletesebb terményeket. Egész Indiában híres a Kasmírban termesztett barack, alma, cseresznye, dió és mandula, az apró édeskés hagyma, a prának, a kasmíri csili néven ismert, az ételek élénkpiros színét adó helyi fűszerpaprika, valamint a mudzsi, a nyersen, savanyítva és sütve fogyasztott, igencsak közkedvelt fehérretek is. Sőt, Indiában egyedül Kasmírban termesztik a világ legdrágább fűszerét, a sáfrányt.
Kasmírban muszlimok és hinduk egyaránt élnek, így a kasmíri ételek róluk és a mogul történelmi múltról ugyanúgy regélnek, mint az alapanyagok mesésen gazdag kínálatáról, hiszen minden, ami itt megterem, az ételekben is megjelenik. Érdekességképpen az itt élő hindu vallásúak – akik India más részein inkább a vegetáriánus étkezést részesítik előnyben – a muzulmánokhoz hasonlóan húst (elsősorban kecske- és bárányhúst) is fogyasztanak, viszont a vágyakat felkorbácsoló hagymát és fokhagymát meggyőződésből továbbra is kerülik, és ételeiket inkább joghurttal sűrítik.
Ha pedig már így elkalandoztunk a kasmíri konyha irányába, akkor a rogan dzsosról (rogan josh), Kasmír hagyományos és híres ételéről, a sűrű élénkpiros szószban, lassú tűzön főtt mennyei bárányraguról sem feledkezhetünk meg. Ugyanis a rogan dzsos egy olyan ízes, illatos, egyedi fűszerezésű, mégis imádnivalóan indiai étel, amit mindenképpen érdemes elkészíteni és megkóstolni. Mert saját példámból kiindulva ezt az ételt még azok is szeretni fogják, akik a bárányhússal nincsenek nagy barátságban. Nekem elhihetitek.

Hozzávalók:
- kb. 0,5 kg bárányhús
- 4 egész fokhagymagerezd
- 2 teáskanálnyi őrölt édes pirospaprika
- 1 teáskanálnyi őrölt csípős pirospaprika
- 150 g natúr zsíros joghurt
- 100 g apróra vágott salottahagyma
- 4 szem szegfűszeg
- 2 db fekete kardamom
- 4 db zöld kardamom
- 2 db fahéjlevél (elhagyható)
- 1-2 szerecsendió virág
- 1 teáskanálnyi őrölt koriander
- 1 teáskanálnyi őrölt édeskömény mag
- 1 teáskanálnyi frissen zúzott gyömbér
- 1/4 teáskanálnyi őrölt kurkuma
- só
- mustárolaj vagy repceolaj
A feltüntetett mennyiség 2-4 személy részére elegendő.

Elkészítés:
- Tegyük a bárányhúst 1,5 liternyi hideg vízbe. Adjuk hozzá a sót és a 4 gerezd fokhagymát. Forraljuk fel, és közben szedjük le a keletkező habot, majd alacsonyabb lángon főzzük 20-30 percig. A húst vegyük ki a léből, a levet szűrjük át és tegyük félre, mert még szükségünk lesz rá.
- Az őrölt édes és csípős paprikához adjunk egy kis vizet, és keverjük el. Tegyük félre.
- Egy vastagabb aljú edényben forrósítsuk fel a mustárolajat. A forró olajon az apróra vágott salottahagymát pirítsuk aranybarnára. Adjuk hozzá a fűszereket (szegfűszeget, zöld és fekete kardamomot, fahéjlevelet és a szerecsendió virágot) és pirítsuk 1 percig. Ezután adjuk hozzá a gyömbért, a többi fűszert (koriandermag, édeskömény és kurkuma) és a vízzel elkevert paprikát. Nagyon pici vízzel lazítsuk a fűszeres keveréket, közben pedig állandóan kevergessük. Kb. 2 perc után a fűszeres keverékhez adjuk az előfőzött bárányhúst. Picit dinszteljük, majd adjuk hozzá a joghurtot.
- Sózzuk meg, óvatosan keverjük át, és a húsos fűszeres alapot öntsük fel a félretett húslével. Lassú lángon, lefedve főzzük addig, amíg a hús nem lesz puha és teljesen omlós, a szaft pedig sűrű.
- Az elkészült ragut hagyjuk egy picit hűlni. Hagyományosan ezt az ételt rizzsel kínálják, de kelesztett kenyérlepénnyel a szaftba tunkolva is istenien finom. Az élményt még tovább emelhetjük vékony karikákra szeletelt hagymával és pikáns fehérretekkel, amit kevéske frissen facsart lime lével meglocsoltunk. Jó étvágyat!!!
További indiai ételek és italok receptjeit ITT találjátok.

Kedves Olvasó! Köszönöm a látogatást, gyere máskor is, hogy megint mesélhessek neked Indiáról. Ha pedig tetszett a bejegyzés, ne tartsd meg magadnak az élményt, oszd meg bátran másokkal is.
A legújabb bejegyzéseket és további indiai érdekességeket a blog Facebook oldalán is olvashatsz itt: Mesélj nekem Indiáról
Szerzői jogvédelem. A blogban megjelent írásokat, recepteket és fotókat szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében az írásos engedélyem nélkül máshol közzétenni, valamint sajátként feltüntetni tilos. Ez alól kivételt képez, ha csak a blogban megjelent írás első egy-két sorát tüntetik fel, majd a folytatásért a blogra kattintva jut el az olvasó! Amennyiben más forrást nem jelölök meg, a történetek, receptek és fotók saját szellemi termékeim.
Keleti receptek - ételek, italok bárány hagyományos étel Kasmír mogul non-veg paprika ragu recept