Indiai nánkenyér otthon is. Így mindenkinek sikerül.
Lehet töltött vagy töltelék nélküli, fűszeres vagy sima, ghível vagy olajjal gazdagított. Kovásztalan vagy kelt, pirított vagy olajban sült, leheletvékony, réteges vagy egészen vastag. Nevezik csapátinak, nánnak, parathának, rotinak, dószának, purinak …
Mi pedig már el is veszünk az indiai kenyérfélék sűrűjében. Egyet kivéve. A ropogós kelt nánt (naan), ezt az indiai finomságot biztosan sokan ismerik és szeretik is. Azt az hagyományosan agyagkemencében, tandúrban sütött, picit füstös, lágy lepénykenyeret, ami nélkül a mennyei indiai raguk, a zöldséges és húsos ételköltemények szinte elképzelhetetlenek. Mert nán nélkül bizony a legfinomabb észak-indiai ragu sem az igazi, hiába minőségi az alapanyag, ügyes a szakács, tökéletes az ízek harmóniája.
Most biztosan azt gondoljátok, hogy akkor a történetet itt be is fejezhetjük, hiszen nincs is értelme indiait főzni, ha nincs hozzá friss pihepuha nán. De nem. Pánikra semmi ok. Mindenre van megoldás, így a ropogós, kelt indiai lepénykenyér otthon is elkészíthető. Csak az kell hozzá, ami egy jó kelt tésztához szükséges: liszt, élesztő és víz. És persze egy jó recept, meg némi tapasztalat, amit most szívesen megosztok veletek, hogy kedvenc indiai ragutokat ti is ilyen isteni lepénykenyérrel élvezhessétek. Fogjatok neki bátran, mert ezt a lepénykenyeret nem lehet elrontani!!!

Hozzávalók: (18 darab nánhoz)
- 500 g simaliszt
- 1 teáskanálnyi só
- 150 g sűrű fehér joghurt
- kb 2 dl langyos víz
- kb. 2 dkg friss élesztő
- 3 evőkanálnyi ghí vagy étolaj
Megjegyzés: A nánok átmérője 16 cm.

Elkészítés:
- Keverjük össze a lisztet a sóval, morzsoljuk rá a friss élesztőt, majd adjuk hozzá a fehér joghurtot, a ghít (étolajat) és a langyos vizet. Az alapanyagokat gyúrjuk jól formázható, viszonylag lágy, de nem ragadós tésztává. Ne kapkodjuk el, kézzel dagasszuk legalább 10 percig. A tésztát tegyük egy nagyobb edénybe, takarjuk le tiszta konyharuhával és hagyjuk pihenni kb. 45 percet.
- Miután a tészta megkelt, osszuk el 18 azonos nagyságú golyóra. Helyezzük a nyújtódeszkára, takarjuk le újból konyharuhával és hagyjuk tovább kelni legalább 30 percet. Ha valaki nagyobb lepényeket szeretne, akkor kevesebb részre ossza el a tésztát.
- A megkelt tésztagolyót lapítsuk el egy picit és mindkét oldalát lisztezzük be, majd a nyújtódeszkán óvatosan nyújtsuk ki 1-2 mm vastag és kb. 16 cm átmérőjű körré. Ügyeljünk arra, hogy a tészta ne maradjon túl lisztes, mert sütés közben a liszt megég.
- Sütés: az indiai nánkenyeret otthoni körülmények között tawanak nevezett vaslapon süthetjük. Ha ilyenünk nincs, akkor megfelel egy tapadásmentes palacsintasütő is. A lényeg, hogy a lepénykenyér ne ragadjon az edényhez. Forrósítsuk fel a sütőalkalmatosságot, majd a hőt/lángot alatta csökkentsük közepesre. A kinyújtott tésztát helyezzük a forró vaslapra. Amikor a tészta felszíne száradni és hólyagosodni kezd, valamint az alján barnás foltok jelennek meg, fordítsuk meg, hogy a nán a másik oldaláról is megsüljön. Közben szépen felfújódik. Fordítsuk meg még egyszer és folytassuk a következő tésztaadaggal. Azonnal tálaljuk és melegen fogyasztjuk. Mindenféle szószos ételhez, tunkoláshoz, gazdag levesekhez kínálhajtuk, de akár még meg is tölthetjük. Jó étvágyat!!!






TIPPEK:
- Kelesztéskor a tésztát illetve az edényt, amiben kelesztjük a tésztát, tiszta konyharuha helyett élelmiszerfóliával is lefedhetjük. A tészta így megtartja nedvességtartalmát és a felszíne nem repedezik meg.
- A nánkenyereket ízlésünknek megfelelően formázhatjuk kör vagy ovális alakúvá.
- Sütéskor a nánkenyeret akkor fordítsuk meg, amikor a lepény felszíne már nem csillog, és kisebb-nagyobb hólyagok jelennek meg rajta. Indiában ilyenkor általában nem fordítják meg a lepényt, hanem csipesszel óvatosan megfogják és a lepény hólyagos oldalát tűzön egy hirtelen mozdulattal megpirítják. Látványos technika, ami igencsak nagy gyakorlatot kíván.
- Ha sütés után a kész nánkenyereket egymásra rakjuk, akkor a hőtől puhává válnak, de élvezeti értékükből nem veszítenek.
- Ha a nánkenyeret azonnal kínáljuk, akkor megkenhetjük fokhagymás ghível/vajjal, megszórhatjuk apróra vágott friss korianderzölddel. Az ilyen nánkenyeret grillhúsokhoz, például tandúri csirkéhez szokás fogyasztani.
- Ha megmarad a nánkenyér, ne csüggedjünk. Csomagoljuk alufóliába, hogy ne száradjon ki, és tegyük hűtőbe. Így 1-2 napig tárolhatjuk. Fogyasztás előtt mikró helyett tapadásmentes palacsintasütőben újból melegítsük meg, ugyanolyan finom lesz, mintha frissen sütöttük volna.
- +1 jó tanács. Ne kapkodjunk, az ételeket mindig nyugodt lelki állapotban igyekezzünk elkészíteni, mert ahogy Indiában tartják, a befektetett energia (negatív vagy pozitív) nem vész el, csak átalakul.
További indiai ételek és italok receptjeit ITT találjátok.

Kedves Olvasó! Köszönöm a látogatást, gyere máskor is, hogy megint mesélhessek neked Indiáról. Ha pedig tetszett a bejegyzés, ne tartsd meg magadnak az élményt, oszd meg bátran másokkal is.
A legújabb bejegyzéseket és további indiai érdekességeket a blog Facebook oldalán is olvashatsz itt: Mesélj nekem Indiáról
Szerzői jogvédelem. A blogban megjelent írásokat, recepteket és fotókat szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében az írásos engedélyem nélkül máshol közzétenni, valamint sajátként feltüntetni tilos. Ez alól kivételt képez, ha csak a blogban megjelent írás első egy-két sorát tüntetik fel, majd a folytatásért a blogra kattintva jut el az olvasó! Amennyiben más forrást nem jelölök meg, a történetek, receptek és fotók saját szellemi termékeim.
Keleti receptek - ételek, italok Észak-India hagyomány kenyér liszt nán recept veg